Akıllı telefonlarda Dolby Atmos neler sunuyor? (Video)

Günümüzde neredeyse her akıllı telefon modelinde gördüğümüz Dolby Atmos teknolojisinin nasıl çalıştığı ve tam olarak ne işe yaradığı birçok insan tarafından merak ediliyor. Biz de bu videomuzda “Dolby Atmos nedir?” ve “Dolby Atmos ne işe fayda?” sorularının yanıtını veriyoruz.

Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizi görüntümüz ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Dolby Atmos nedir?

Dolby Atmos teknolojisinden genel olarak bahsedecek olursak bu teknoloji, size 3 boyutlu ses deneyimi sunuyor. Yani sesleri kanallar üzerinden değil obje odaklı olarak ele alıyor. Yani içerikteki nesnelerin çıkarmış olduğu seslerine odaklanıyor.

Bunun için üzerinde önemli çalışmalar yürütülen bir bilim kısmı var, psikoakustik. Bu bahis üzerinde çalışan bilim adamları da tam bu noktada kullanıcılar için en ülkü sesleri ayarlıyor. Ve daha sonrasında bu da yazılıma aktarılıyor.

HRTF isimli bir teknoloji var. Türkçe açılımı Başa Bağlı Transfer Fonksiyonu diye geçiyor. Ses şiddeti ve frekansında gerekli düzenleme ile bize hareket eden sesler sağlıyor. Yani, bilim ve teknolojinin birlikte çalıştığı Dolby Atmos sayesinde işittiğiniz sesleri güya hakikaten etrafınızdan alıyormuşsunuz üzere bir ambiyans yaratılıyor.

Dolby Atmos ses teknolojisi, birinci olarak sinemalarda karşımıza çıkmıştı. Sinema salonlarındaki 7.1 Surround ses sistemlerinde kullanılan bu teknoloji , gün geçtikçe cebimizdeki taşınabilir aygıtlara da inmeyi başardı. Ve artık günümüzde birçok akıllı telefon, tablet ve bilgisayar modeli bu ses teknolojisini destekliyor.

Dolby Atmos ne işe fayda?

GM9 Pro ile yaşadığımız Dolby Atmos deneyiminde sinema, müzik, görüntü ve oyunlardaki ses performansının hayli arttığını hissedebiliyorsunuz. Bu tecrübede; içeriklerdeki sesleri 3 boyutlu olarak duyabiliyorsunuz. Bu sayede sinema ve oyunlarda, kendinizi sinemanın ya da oyunun içinde hissederken; müzik dinlerken kendinizi konserde hissedebiliyorsunuz.

Başa dön tuşu