AMD, Çin hükümeti suçlamasıyla karşı karşıya!

ABD – Çin ticari savaşı G20 Zirvesi’ndeki olumlu açıklamalar sonrasında bir ölçü sakinleşmiş olsa da, bilgisayar donanımları konusunda Intel’in tek rakibi olan AMD son periyotta Çin’e hassas teknolojileri sunmakla suçlanıyor.

2016’da kurulan iştirak ile AMD’nin, x86 işlemci teknolojisini Çin hükümetinin desteklediği muhteşem bilgisayar üreticisi Sugon Information Industry ile paylaştığı sav ediliyor. AMD ise Wall Street Journal’ın bu argümanlarını reddediyor.

AMD Çin hükümeti ile ilişkisi olmadığını savunuyor!

WSJ’ye konuşan kaynaklar, AMD’nin Amerika’nın katı maddelerini atlatmak için karmaşık bir yapı oluşturduğunu tez etti. Ticaret ve Savunma Bakanlığı bu yapının ulusal güvenliği tehdit ettiği konusunda kaygıların arttığını belirtiyor.

WSJ’nin yayınladığı raporda AMD’nin, Çin’e sunduğu donanım dizaynından şifrelemeyi kaldırdığını belirtiliyor. AMD ise bu mevzudaki savların yanlışsız olmadığını ve hayati ehemmiyet taşıyan bilgilerin paylaşılmadığını argüman ediyor.

Ticaret Departmanı, Sugon dahil olmak üzere Çinli harika bilgisayar üreticileri için ihracat yasağı yayınladı. Bu nedenle AMD’nin şu anda Sugon’la bağları koparmaktan öbür seçeneği yok ve Huawei üzere geri dönüş alabileceğinin garantisi de yok.

ABD hükümeti, Çin’in ABD teknolojisini taklit etmesine ve rekabet üstünlüğünü kaldırmasına yardımcı olabilecek en ince detayların bile önüne geçmek istiyor. Bu kapsamda AMD üzere şirketlerin ticaretine yasalar ile pürüz koyuyor.

Başa dön tuşu