Android 13’e simge değiştirme özelliği geliyor!

Android 13 QPR2 beta sürümü işletim sisteminin yeni özelliklerini içerisinde barındırıyor. Android 13 ile birlikte sunulan yeni özellikler ve emojiler şu anda Google Pixel telefonlar üzerinde test edilmeye başlandı. Beta sürümünde sunulan yeni bir özellike ise Android kullanıcılarını heyecanlandıracak üzere görünüyor.

Android 13’ün beta sürümündeki zımnî özellik ortaya çıktı

Google’ın yayımladığı yeni yama notlarına bakıldığında birinci etapta yalnızca birtakım problemleri gideren bir sürüm olduğu düşünülebilir. Fakat Android uzmanı olan Mashaal Rahman, tüm beta sürümünü uzun bir Twitter dizisinde ayrıntılı olarak anlattı ve dikkat alımlı özelliği ortaya çıkardı.

Android’in yeni beta sürümünde birçok kullanıcıyı heyecanlandıracak bir özelliğe konut sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Mashaal Rahman, yeni yamayı incelerken Pixel telefonlarda Material You temasını yansıtan uygulama simgelerini ortaya çıkardı.

Yapılan paylaşıma nazaran Android telefonlardaki uygulama simgeleri temaya uygun olarak tek bir renkte toplanacak. Böylelikle uygulama simgeleri tek bir görünüme sahip olacak ve anasayfada çok daha hoş bir ahenk yakalanmış olacak.

Rahman’ın yaptığı açıklamaya nazaran Android 13 betasında ortaya çıkan simge değiştirme özelliği varsayılan olarak devre dışı bırakılmış durumda. Bu nedenle beta kullanıcılarının simge özelleştirmeyi kullanabilmesi için telefon ayarlarında değişiklik yapması gerekiyor.

Bu özellik faal edildiğinde üçüncü taraf uygulamaları dahil tüm simgeler tek bir görünüme kavuşuyor. Bu özelliğin uygulama geliştiricileri tarafından desteklenip desteklenmeyeceği ise şimdi bilinmiyor. Birtakım şirketlerin bu sistemi desteklememesi durumunda ise özgün ve temaya uygun uygulama havuzunda ortaya garip bir imaj çıkabilir.

İlk etapta Pixel kullanıcılarına sunulması beklenen bu özelliğin öbür Android telefonlardaki akıbeti ise şimdi bilinmiyor. Pekala siz Android üzerinde simge değiştirme özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu