Apple App Store davasını kaybetti!

Apple App Store davasını resmen kaybetti. Kelam konusu dava uzun müddettir devam ediyordu ve davanın Apple lehine sonuçlanması bekleniyordu. Fakat beklenen olmadı ve Apple, App Store davasını kaybetti. Bu karar sonucunda kullanıcılar, Apple’ı dava edebilecek.

Apple App Store davasını kaybetti! Pekala artık ne olacak?

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi Apple’a açılan (App Store ile uygulama inhisarı oluşturmak) toplu davayı sonuçlandırdı ve kararını açıkladı. Buna nazaran kullanıcılar, Apple’ın monopol olduğu tezi ile şirkete dava açabilecek.

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi’nin aldığı bu karardan evvel Apple’a yalnızca şirketler dava açabiliyordu. Şirketler, firmanın monopol olduğu savı ile tekraren defa dava açmış, bu davalar bir sonuca ulaşamamıştı.

Ancak alınan son karar ile birlikte kullanıcılar da Apple’ı dava edebilecek. Bu davaların konusu ise Apple’ın App Store aracılığı ile uygulama inhisarı oluşturması üzerine olacak. Bunu fırsat bilen bir çok kullanıcının şimdiden dava hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkeme Yargıcı Brett Kavanaugh, yaptığı açıklamada: “Apple her uygulama satışından yüzde 30 komite alıyor. Bu da Apple’a uygulama fiyatlarına ait açılan davanın devam ettirilmesi için kâfi bir neden.” dedi.

Apple’ın bu bahis sonucunda hangi adımları atacağı, dava sonucunu reddedip reddetmeyeceği, kararı temyize götürüp götürmeyeceği şimdi bilinmiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Apple App Store konusunda haksız mı? Sizce inhisar oluşturuluyor mu? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu