Apple fikir değiştirdi: Dokunmatik ekranlı MacBook geliyor!

Apple’ın uzun müddettir dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro sunması bekleniyor. Ancak şirket, bunun mümkün olmadığını ve dokunmatik ekranlı bilgisayar için iPad’in kullanılmasını öneriyordu. Ama bu mevzuda bir fikir değiştirmiş olmalı ki Bloomberg’in haberine nazaran teknoloji devi şirket, dokunmatik ekranlı bir MacBook üzerinde çalışıyor. Pekala, bu eserin ayrıntıları neler olacak? Haberin detaylarına daima birlikte göz atalım.

Dokunmatik ekranlı MacBook, 2025 yılında tanıtılacak

Bloomberg’in haberine nazaran Apple dokunmatik ekranlı bir MacBook Pro üzerinde çalışıyor. Hatta şirket, 2025 yılında bu eserini tanıtacak. Teknoloji devi, uzun müddettir eserlerinde IPS LCD ekran kullanıyor. Şirket birebir vakitte 2025 yılında bilgisayarlarında OLED ekrana geçiş yapacak.


temsili görsel

Apple dışında Lenovo, HP, ve Asus üzere birçok marka geçtiğimiz yıllarda birinci dokunmatik ekran özelliğine sahip dizüstü bilgisayarını tanıttı. Teknoloji devi Apple, yeniden bu alanda da yeni bir eser sunmak ismine teknolojinin biraz daha oturmasını beklemiş olması olası.

Öte yandan Apple kurucusu Steve Jobs, 2010 yılında yaptığı bir açıklamada dokunmatik ekranlı MacBook modellerinin kullanım tecrübesi açısından uygun olmadığını belirten bir açıklama yapmıştı. Hatta hususla ilgili şu kelamları de lisana getirmişti:

“Bunun üzerinde tonlarca kullanıcı testi yaptık ve işe yaramadığı ortaya çıktı. Dokunma yüzeyleri dikey olmak istemez. Olağanüstü bir demo veriyor lakin kısa bir müddet sonra yorulmaya başlıyorsunuz ve uzun bir müddet sonra kolunuz düşmek istiyor.”

Apple’ın dokunmatik bilgisayar üzerinde çalışırken kullanım açısından bir değişiklik yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Öte yandan şirket, geçtiğimiz yıllarda tanıttığı MacBook modellerine klavyede değerli işlevleri yerine getiren Touch Bar’ı ekledi.

Siz okuyucularımız bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dokunmatik ekran teknolojisine sahip bir MacBook kullanışlı olur mu? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Başa dön tuşu