Apple Watch bağımsızlığını ilan ediyor

WWDC 2019, 3 Haziran günü kapılarını açıyor. Apple’ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansında şirketin geleceğine dair de değerli açıklamalar yapılacak. Kimi yenilikler de bu aktiflikte tanıtılacak. Bilhassa iOS 13 bu yeniliklerin en başında yer alıyor. Ek olarak, Apple iTunes ile ilgili değerli açıklamaları da burada yapacak. Tıpkı vakitte Apple Watch da bu aktiflikte bağımsızlığını ilan edecek.

WWDC 2019 – Apple iTunes fişini çekiyor, Apple Watch bağımsızlaşıyor

Apple, pazartesi günü düzenleyeceği geliştirici konferansında geliştiricileri ağırlayacak. Şirket değerli kimi duyuruları da bu aktiflikte yapacak. WWDC 2019 ile birlikte şirket, öbür eser ve hizmetlerini iPhone’un merkezinden çıkarmaya hazırlanıyor. Daha evvel iPhone’un merkezde olduğu eser ve hizmetler artık tek başına da kullanılabilecek.

İcra Konseyi Lideri Tim Cook ve öteki başkanlar, iOS 13’ün yanında yeni yaklaşımlarını da düzenlenen sunumlarla dünyaya anlatacak.

Duyurulması beklenen yenilikleri şu biçimde sıralamak mümkün:

iPhone’lardan daha bağımsız hale gelecek olan Apple Watch modeli, dizüstü bilgisayar gereksinimini azaltan yazılıma sahip iPad, yeni uygulamalar, artırılmış gerçeklik ve şahsî sıhhat alanında yapılan yenilikler.

2015 yılında tanıtılan Apple Watch’un ana eseri hep iPhone oldu. Lakin saatin satışları hiçbir vakit iPhone düzeylerine ulaşamadı. İki yıl evvel hücresel ilişki dayanağına kavuşan akıllı saat bir sonraki yazılım güncellemesiyle birlikte kendi App Store’una, hesap makinesine, ses kaydedicisine ve daha birçok uygulamaya sahip olmaya başlayacak. Bu sayede iPhone bağımlılığı azaltılacak olan Apple Watch’un satışlarının artması bekleniyor.

iPad tarafına baktığımızda, birçok profesyonel için kâfi donanıma sahip olan iPad ne yazıkki yazılım tarafında dizüstü bilgisayarların gerisinde kalıyor. Apple bu açığı kapatmak için yeni bir adım atıyor ve iPad’in yazılımını güncelliyor.

Apple yeni uygulamaların yanında Haritalar, İletiler, Konut ve Posta üzere uygulamaları da yeniliyor.

WWDC 2019 içinde dikkat çeken en kıymetli duyurular ortasında kuşkusuz iTunes ile ilgili olan duyuru sayabiliriz. Apple iTunes için kararını vermiş durumda. Apple kullanıcılarının müzik dinleme, sinema ya da TV gösterilerini seyretme ya da podcast’leri takip etmek üzere aksiyonları yapabildiği iTunes bu aktifliğin akabinde tarihteki yerini alacak. Apple iTunes yerini alacak yeni bir uygulama tanıtacak. Müzik, TV ve Podcast’lerin içinde bulunduğu uygulama bu aktiflikte tanıtılacak. Artık kullanıcılar iTunes olmadan Müzik uygulamasını da yönetebilecek.

Geliştirici konferansı her ne kadar yazılım odaklı olsa da şirket, yeni donanım duyurularını da burada yapıyor.

Başa dön tuşu