BKM’den Rekabet Kurumu açıklaması

Rekabet Kurumu‘nun, Türkiye’nin dijital cüzdan tahlillerinden biri olan BKM Express‘in kapatılması istikametindeki kararına, BKM Express’ten birinci açıklama geldi.

Bankalararası Kart Merkezi BKM, Rekabet Kurulu‘nun aldığı BKM Express kararından sonra birinci açıklamasını kamuoyu ile paylaştı.

BKM’den Rekabet Kurumu açıklaması

Ülkemize bedel katmak üzere yedi yıl evvel dalın önde gelen e-ticaret siteleri ve kart çıkaran kuruluşları ile birlikte geliştirilen Türkiye’nin Dijital Cüzdanı BKM Express, dünyada örnek gösterilen inançlı, süratli ve kolay ödeme tahlilleri sunmaktadır. Ülkemizdeki e-ticaret dalının inançlı bir formda büyümesi hedeflenerek başlatılan çalışma ve yatırımlar sonucunda bugün tüm perakende dalında milletlerarası örneklerden daha üstün bir dijital cüzdan haline gelmiştir.

Bütün bu çalışmalar ülkemiz menfaatleri gözetilerek yasa ve düzenlemelere tümüyle uyumlu bir formda yürütülmekte, düzenleyici kurumlarla her vakit tam bir ahenk içinde faaliyet gösterilmektedir.

Rekabet Kurulu’nun BKM Express hizmetinin sonlandırılması tarafındaki kararının münasebetleri şimdi kamuoyuna açıklanmamıştır.

Açıklanacak gerekçeli kararda belirtilecek temellerle uyumlu bir formda; teknolojisi, markası ve yatırımı ile külliyen yerli ve ulusal kaynaklarla geliştirilen Türkiye’nin Dijital Cüzdanı BKM Express’in ülke gayeleri doğrultusunda ödeme altyapımızın bağımsızlığı için hizmet vermeye devam etmesini amaçlamaktayız.

BKM Express ile verdiğimiz tüm hizmetler kesintisiz ve tam olarak sunulmaya devam edilmektedir. Kullanıcılarımızı, üyelerimizi, iş yerlerimizi ve tüm kamuoyunu gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz.

Rekabet Kurumu’nun BKM Express kararı

Rekabet Kurumu, BKM Express‘in gerekçeli kararın bildiriminden sonra 60 gün içinde hizmetini sonlandırmasına karar verdi.

Konuyla ilgili Rekabet Kurumu’nun sitesinden yapılan açıklama ise şu formda;

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. unsurunda yer alan şartları sağlamaması nedeniyle kelam konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağına ve bu nedenle Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’ye, Rekabet Heyetinin 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. unsuru çerçevesinde geri alınmasına, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, işbu kararın münasebetinin bildiri tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express hizmeti sunmayı sonlandırmasına karar verildi.

Başa dön tuşu