Galaxy Z Fold 5, beklenen ekran özelliğine kavuşuyor

Samsung’un bu yıl tanıtacağı katlanabilir telefon modelleriyle ilgili yeni bir sızıntı ortaya çıktı. Samsung, geliştirdiği teknoloji sayesinde Galaxy Z Fold 5 modelinde ekran katlama izi problemini çözecek.

Galaxy Z Fold 5 ekranı, dumbbell menteşe ile katlama izine veda edecek

Oppo Find N2 ve Motorola Razr 2022 modelleri, katlanabilir telefon ekranı konusunda yeni bir periyot açılmasına katkı sağladı. Şirketler, bu yıl tanıtılması beklenen katlanabilir telefonlarda katlama izi problemini ortadan kaldırmak için biri birileriyle yarışacak.

Kore yayını Naver’de yer alan bir rapora nazaran Samsung, Galaxy Z Fold 5 için şirketin dahili olarak dumbbell menteşe ismini verdiği “su damlası” usulü bir ekran yapısını benimseyecek. Ekran katlandığında telefonun iki yarısı ortasında boşluk kalmayacak olması, tasarım değişikliğinin en büyük avantajlarından biri olarak nitelendiriliyor. Patent görseli sızdırılan tasarım, katlama izinin Galaxy Z Fold 5’te görünürlüğünü büyük oranda azaltacak.

Galaxy Z Fold 5, gücünü Snapdragon 8 Gen 2 işlemciden alacak. Samsung için özel üretilen versiyon ile karşımıza çıkacak yeni modelde, 3.36GHz saat suratında çalışan performans çekirdeği kullanılacak. İşlemcinin öteki çekirdekleri ise 2.8GHz ve 2.0GHz frekansında çalışacak.

7.6 inç iç ekran boyutu ile tanıtılacağı belirtilen aygıtın çözünürlüğü ise 1768 x 2208 piksel olacak. Katlanabilir Dinamik AMOLED 2x ile karşımıza çıkacak aygıtın ekranı Gorilla Victus ile korunacak. Aygıtta IPX8 sertifikası olacağını belirtmekte yarar var.

Yeni model, Android 13 tabanlı One UI 5.1 arayüzüyle karşımıza çıkacak. Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5 modellerinin 2023’ün üçüncü çeyreğinde tanıtılacağı varsayım ediliyor.

Başa dön tuşu