Google, Huawei’yi Android internet sitesinden kaldırdı!

Google’ın ilgilerini askıya alma kararı 90 gün ertelenmiş olmasına karşın, ABD hükümeti ile sorun yaşamamak için yaptırım uygulayan şirketlerin süratle artması, Huawei Android telefon devrinin kapanmasına neden oldu.

ARM’ın alakalarını askıya almasıyla kısa vadede işlemci üretimi engellenirken, olmazsa olmazlar ortasında yer alan, WiFi sertifikalarını veren kurum ve SD Birliği’de Huawei ile çalışmayacağını açıkladı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Google Android’in resmi internet sitesinde sessiz sedasız bir değişiklik yaptı.

Huawei Android internet sitesi üzerinde artık yok!!

Huawei’nin hali hazırdaki amiral gemi modelleri olan ve Android’in internet sitesinde sergilenen Huawei P30 Pro ve katlanabilir yapıdaki Huawei Mate X siteden kaldırıldı. Samsung’dan Xiaomi’ye kadar birçok üreticinin telefonuna yer verilen internet sitesinde artık Huawei’nin isminden bile bahsedilmiyor.

Buna ek olarak kısa bir mühlet evvel Huawei Mate 20 Pro modeli Android Q Beta programından çıkarılmıştı. Google attığı bu adımlar ile ipleri güzelce koparırken, üstteki linkten Huawei’nin kendi işletim sistemi Hongmeng OS hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Beklentiler G20 tepesinde iki ülke yöneticilerinin yapacağı görüşmelerin gidişatı etkileyeceği tarafındaydı. Fakat, erteleme kararına karşın şirketlerin bağlarını uygunca koparması, Huawei için Android devrinin bittiğini gözler önüne seriyor.

Başa dön tuşu