Günlük kullanımda Asus Zenbook Pro 15 (Video)

Günlük kullanımda Asus Zenbook Pro 15 UX580GD kullanıcılara nasıl bir tecrübe sunuyor? Hem kendi gözümden hem de kullanıcılar gözünden, iş ve gündelik kullanımda Asus Zenbook Pro 15!

Günlük kullanımda Asus Zenbook Pro 15

Güçlü donanımı ve kolay taşınabilir şık yapısıyla bir arada kullanıcılara güçlü bir tecrübe sunan Zenbook Pro 15, hem iş dünyası için hem de oyun tecrübesi için kâfi bir güce sahip. Pekala hem çalışan hem de oyun oynayan, görüntü işleyen biri için Asus Zenbook Pro 15 nasıl bir tecrübe sunuyor? Günlük kullanıcı tecrübemizi sizlerle paylaştık. İyi seyirler… 

Asus Zenbook Pro UX580GD özellikleri

Zenbook Pro, hem oyuncular için hem de iş gayeli kullanımlar için kâfi performansı sizlere sunuyor. İçerisinde bulunan Intel Core i7 8750H işlemcisi ve Nvidia GTX 1050 sayesinde, küçük yapısının yanında başarılı bir performans sergiliyor.

Asus Zenbook donanım özelliklerine nazaran ince ve hafif bir bilgisayar. 18.9 mm inceliğe ve 1.88 kg tartıya sahip olan eser, performans ile bir arada taşınabilirliği bir ortaya getiriyor.

Asus Zenbook Pro UX580G’nin ilişki tarafında da öteki ultrabook modellerine göre, kullanıcıya daha fazla alternatif sunan bir yapıda. 1 adet ses2 adet USB Type A USB 3.1,  2 adet Type C USB 3.0/Thunderbolt1 adet HDMI ve bir adet de micro SD kart bağlantısı, kullanıcılara sunuluyor.

Asus Zenbook Pro UX580G ScreenPad

ScreenPad’in fonksiyonunu sizlere anlatmadan önce 5.5 inç boyutunda olduğunu ve 1080p çözünürlük sunduğunu es geçmemek gerekiyor. 5.5 inçlik ekranın, kullandığımız akıllı telefon modellerindeki boyuta sahip olmasını haneye artı olarak yazabiliriz. Zati daha küçük bir boyutta olsaydı kullanmak zorlaşır ve fonksiyonelliğini kaybedebilirdi.

Zenbook Pro’nun üzerinde bulunan Touchpad, diğer dizüstü bilgisayarlardan ayrılıyor ve 3 farklı işleve sahip. Bunlar; ScreenPadExtension Display ve Traditional Touchpad olarak isimlendirilmiş. Bu modlar ortasında geçiş yapmak da çok kolay. Klavye üzerinden F6’ya basmanız kâfi oluyor.

İlk modumuz olan ScreenPad sayesinde Spotifyhesap makinesirakamsal klavye takımıtakvim ve müzik oynatıcısı gibi uygulamaları kolay bir halde kullanabiliyorsunuz. Ayrıyeten bu uygulamaları açtığınız vakit, bilgisayarın ekranında ve touchpad üzerinde ortaya çıkıyor. Bu sayede hem süratli hem de kolay bir formda istediklerinizi yapabiliyorsunuz. Launcher isimli uygulama sayesinde daha farklı programlar indirip onları da touchpad’inize aktarabilirsiniz. Bunların dışında edit kısmından bilgisayarınızdaki uygulamaları buraya aktarabilir ve akabinde kolay bir biçimde erişim sağlayabilirsiniz.

Unutmadan akıllı telefonlarınızı bilgisayarınıza bağlayarak ScreenPad üzerinden bildirimleri de görebileceğinizi ekleyelim.

İkinci modumuz olan Extension Display ise size minyatür ekran sunuyor. Bu şekilde iki adet ekranınız oluyor ve bir tarafta YouTube’dan video izlerken, başka tarafta da öteki işlerinizi halledebiliyorsunuz. Yeni özellik sayesinde tıpkı anda iki işi çok daha rahat formda yapabileceksiniz.

Üçüncü özellik ise bildiğiniz tüm dizüstü bilgisayarlarda da bulunan touchpad. Öteki seçeneklerde de touchpad modunun faal olduğunu belirtelim. Lakin bu seçenekte touchpad siyah renk olduğu için gözünüzü alacak rastgele bir şey de olmuyor. Kolay biçimde dikkati dağılan biriyseniz bu modu kullanmanızı da önerebiliriz.

Asus Zenbook Pro UX580GD özellikleri

İsterseniz yavaş yavaş Asus Zenbook Pro UX580G’nin teknik özelliklerine de değinelim. Öncelikle ekrandan başlayalım. Yeni Zenbook Pro 15.6 inçlik Full HD mat ekrana sahip. Adobe RGB desteği sayesinde renkler öbür eserlere nazaran çok daha canlı ve kaliteli.

Intel i7 8750H işlemcisinden güç alıyor. i7 8750H 6 çekirdek ve 12 parçacıktan oluşuyor. Temel frekansı 2.20 GHz olan işlemci Turbo Boost 2 teknolojisi sayesinde 4.10 GHz‘ye kadar yükselebiliyor. Ayrıca 14 nm üretim teknolojisi kullanılıyor.

İşlemcinin akabinde performansa dirkt tesir eden diğer bir bileşen olan ekran kartına geçelim. Nvidia‘nın 4 GB‘lık GTX 1050 modelini üzerinde taşıyor. GTX 1050, 768 adet CUDA çekirdeğine sahipbir ekran kartı. Ayrıca Pascal mimarisinden güç alıyor.

GTX 1050’nin yanısıra Intel HD Graphics 630‘unda yeni Zenbook Pro’nnun içerisinde olduğunu belirtelim. Bu sayede bilgisayara yük bindirmeyen uygulamalarda GTX 1050 devreye girmiyor ve enerji verimliliği konusunda daha uygun sonuçlar elde edilmiş oluyor.

Depolama anlamında 16 GB‘lık DDR4 belleklerin haricinde, Micron‘un 512 GB‘lık üçüncü kuşak PCIEX4 SSD kullanılıyor. Bu SSD’nin nitekim performansa direkt katklı yaptığını iddia etmek güç değil. Zati inceleme videomuzda da SSD’nin test sonuçlarını ayrıntılı bir biçimde görebilirsiniz.

Bağlantı ve  kısmında ise Wi-Fi 802.11 AC ile birlikte Bluetooth V5.0 desteği de yeni Zenbook Pro ile karşımıza çıkıyor.

Dizüstü bilgisayarların genelinde bulunan ses sistemlerinin yetersiz kaldığı bir gerçek iken, Zenbook Pro ile birlikte Harman Kardon markasının gelmesi de sevindirici ayrıntılardan biri. Harman Kardon ses sistemi sayesinde muadili olan ultrabooklar göre 1.6 kat daha geniş frekans desteğinin yanı sıra 1.4 kat daha yüksek ses seviyesi de hayatmıza giriyor.

Batarya performansında ise Zenbook Pro UX580GD 71 Watthour yani ortalama 9.5 saate kadar kullanım sunuyor. Bu sayede uzun süren kullanımlarda bile bataryadan tasa etmenize gerek kalmıyor.

Asus Zenbook Pro UX580GD özellikleri

Ekran: 15.6 inç Full HD mat ekran
İşlemci: Intel® Core i7 8750H işlemci
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050
RAM: 16 GB DDR4
Depolama: 512GB PCIE Gen3X4 SSD
: Integrated 802.11 AC (2×2) / Bluetooth V5.0
Bağlantı: 1 x COMBO ses 2 x Type A USB3.1 (GEN2) 2 x Type C USB3.0 (USB3.1 GEN1*/GEN2*) Thunderbolt 1 x HDMI 1 x micro SD card
Ses: Harman Kardon
Pil: 71 Whrs Polimer batarya
Boyutu: 36.5 x 24.1 x 1.89 cm (E x B x Y)
Ağırlık: 1.88 kg

Başa dön tuşu