Huawei çalışanları ile konuşmayı yasakladılar!

ABD tarafından kara listeye alındıktan sonra Google’dan Qualcomm’a kadar onlarca şirketin münasebetlerini askıya alarak Huawei’ye ambargo uygulaması artık taşınabilir aygıtlara uzaktan yakından ilgisi olan herkes tarafından bilinir hale geldi.

Bu krizin tahlili konusunda gözler 28 – 29 Haziran’da Japonya /  Osaka’da gerçekleştirilecek G20 Zirvesi’ne çevrilirken, Huawei kendi işletim sistemini geliştirmek üzere çeşitli adımlar ile olumsuz senaryolara şimdiden hazırlanıyor.

Teknoloji devleri Huawei çalışanları ile konuşmayı yasakladı!

Huawei’ye karşı uygulanan ambargonun yalnızca şirketler ortasında yaşanmadığını gözler önüne seren bir rapor yayınlandı. Çünkü, en büyük teknoloji şirketlerinden kimilerinin Huawei çalışanları ile konuşmayı yasakladığı belirtiliyor.

Bu şirketler ortasında Intel ve Qualcomm üzere devlerin yanı sıra, Güney Koreli telefon operatörü LG Uplus’ta yer alıyor. Bu şirketlerde çalışanların dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei ile gayrı resmi görüşmeler yapmasının kısıtlandığı belirtiliyor.

Şirketler çalışanlarına yaptıkları ikazda Huawei Technologies’deki meslektaşları ile teknoloji ve teknik standartlar hakkında konuşmayı bırakmalarını söyledi. İleri teknoloji olarak kast edilen mevzuların başında 5G geliyor.

Teknoloji konuşmaktan kaçının uyarısı!

5G teknolojisi konusunda Huawei’nin büyük bir ilerleme sağladığı ve ekipmanlarının bu yeni teknolojiye hazır olduğu herkes tarafından bilinir hale geldi. Birtakım şirketlerin ise çalışanlarına ABD hükümeti ile ilgili rastgele bir potansiyel meseleden kaçınmaya çalıştıklarını ve bu nedenle direkt etkileşimlerini sonlandırmaları gerektiğini söylediği belirtiliyor.

Intel, Qualcomm ve LG Uplus bu savları ” çalışanlarımıza ahenk talimatları verdik ” biçiminde doğrularken, daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Başa dön tuşu