Huawei, kilit ekranı üzerine reklam alıyor

Kendi işletim sistemi üzerinde çalışan Huawei, şu sıralar telefonların kilit ekranını reklam alanı olarak kullanmasıyla konuşuluyor. Kimi Huawei kullanıcılarının yaptığı paylaşımlara nazaran, Huawei markalı telefonların kilit ekranlarında reklam beliriyor. Huawei kilit ekranı reklamları kullanıcıların pek de güzeline gitmemiş üzere duruyor.

Huawei kilit ekranı reklamları gündemde

Huawei kilit ekranı üzerinde çıkan reklamlar için kullanıcılar bilhassa Twitter üzerinden epeyce fazla paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımlarda Çinli üreticinin telefonların kilit ekranı için reklam aldığını gösteriyor. Şimdilik etkilenen telefonlar ise P30 Pro, P20 Pro, P20, P20 lite ve Honor 10 olarak sıralanıyor.

Ortaya çıkan bilgilere nazaran Huawei kilit ekranı reklamları birden fazla ülkede  kullanıcıların karşısına çıkıyor. Norveç’ten Hollanda’ya, İrlanda’dan Güney Afrika’ya kadar birçok ülkede bu reklamları gören kullanıcılar bulunuyor.

Huawei‘nin reklamlar konusunda yaptığı bu atak, reklam gelirlerini artırmak gayesiyle yapılıyor. Lakin, birçok kullanıcı bu durumdan pek de mutlu değil. Hususla ilgili tüketicilerin şikayetlerinin değerlendirildiğini söyleyen Huawei sözcüsü, bu bahiste araştırmalar yapıldığını da belirtti.

Huawei kilit ekranı reklamları Twitter’ın gündemine otursa da şirketin gündeminde ağır olarak yeni işletim sistemi ve uygulama mağazası bulunuyor. Android ve Google Play Store takviyesi kesilen Huawei şu sıralar HongMeng OS işletim sistemi ve App Gallery uygulama marketi üzerinde çalışıyor. Uygulamaları kendi marketine alabilmek için teklifler götüren şirket, bir yandan da HongMeng OS için gerekli isim haklarını alıyor. Ayrıyeten, 1 milyon adet yeni işletim sistemli Huawei telefonun da test basamağında olduğu da ortaya çıkan bilgiler ortasında.

Huawei dünyadaki en büyük ekipman ağına sahip tedarikçiler ortasında yer alıyor. Lakin, akıllı telefon tarafında işlerin yolunda gitmediğini söyleyebiliriz. Geçen yılı 206 milyon adetlik teslimatla kapatan şirket, bu yılın birinci çeyreğinde teslimatlarını yüzde 50 oranında artırmayı başarmıştı. Strategy Analytics isimli tahlil şirketine nazaran, Huawei’nin teslimatlarının 2020 yılında 125 milyon adede gerileyeceği düşünülüyor.

Başa dön tuşu