Huawei’den kargo devine suçlama

Huawei ile ABD ortasında yaşanan gayret alışılmadık bir tarafa yanlışsız gidiyor. Teknoloji dünyasına damga vuran olaylar zincirinde bir türlü sular durulmuyor. Son olarak, işletim sistemi belirli olan Huawei FedEx suçlamasıyla dikkat çekti

Huawei FedEx ile bağlarını gözden geçiriyor

Hava-kara transfer ve lojistik hizmeti veren FedEx, Huawei tarafından evrakları ABD’ye göndermekle suçlanıyor. Huawei yaptığı açıklamada FedEx’i, Çin’e gitmesi gereken iki paketi öteki yere yönlendirmekle suçladı. Tıpkı vakitte Vietnam’dan gönderilen iki paketin de Asya’daki öteki ofisler yerine ABD’ye yönlendirildiğini belirtti.

Çinli teknoloji devi, Amerika Birleşik Devletleri’ne yönlendirilen paketlerde teknolojik bir şey olmadığının altını çizdi.

Şirket yaptığı açıklamada FedEx’e olan itimadın sarsıldığı söyledi. Huawei, lojistik faaliyetlerini yine değerlendirmeye karar verdi. Ayrıyeten, Çin Posta Düzenleme Kurumu’na da şikayette bulunuldu.

FedEx cephesi de mevzuyla ilgili bir açıklama yaptı ve yanlışlığı doğruladı. Lakin bunun için hiçbir yerden talimat alınmadığının altını çizdi.

ABD Huawei yasağı kararının akabinde Google, Intel ve Qualcomm üzere Amerikan teknoloji şirketleri Huawei ile alakalarını askıya alma kararı aldı. Android lisansı iptal edilen ve WiFi İttifakı’nda yetkileri sonlandırılan Huawei kendi işletim sistemi için kolları sıvadı. ABD ile Çin ortasında yaşanan tansiyonun tesirini yaşayan Huawei’nin başına gelenleri aşağıdaki videomuzda izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu