Kuzey Kore, ideolojisi için yazılım geliştirdi

Yabancıların özel müsaade ile girebildiği Kuzey Kore, dünyanın en kapalı ülkesi olarak biliniyor. Ülke son olarak yeni bir yazılım ile gündeme geldi. Kuzey Kore ideolojisi için yazılım geliştirdi. Chongseo 1.0 ismindeki yazılımda ülkenin kurucusu Kim Il-sung ve oğlu Kim Jong-il tarafından yazılmış yazılar var.

Kuzey Kore ideolojisi için Chongseo 1.0

BBC’de yer alan habere nazaran, Ansiklopedi gibisi elektronik bir kitap olan Chongseo 1.0, külliyen Kuzey Kore ideolojisi üzerine heyeti. İki önder hakkında klasik yapıtların ve anekdotların yer aldığı e-kitapta ayrıyeten mevcut lider Kim Jong-un ile ilgili gereçler de bulunuyor.

Yazılım Windows ve Kuzey Kore’nin Linux tabanlı işletim sistemi Red Star’da çalışıyor. Farklı aygıtlar ve işletim sistemlerinde çalışan yazılımın ilerleyen vakitte ülke çapında dağıtılması planlanıyor. Böylelikle Kuzey Kore ideolojisi ülke geneline dijital olarak da anlatılacak. Planlar bununla da hudutlu değil.

Yazılım geliştiriciler şimdiden bir sonraki sürüm için çalışmaya başladı. Chongseo 2.0 ayrıyeten sesli anlatım üzere fonksiyonları de destekleyecek.

Yazılımın emeli insanlara kurucu Kim’in öğretilerini daha âlâ bir biçimde öğretebilmek. Ayrıyeten, ülkeye nüfuz eden yabancı tesirlere de bu yazılım ile karşı konulacağı düşünülüyor.

Dünyanın en kapalı ülkesi, teknolojiyi, emeline hizmet eder halde benimsemek ve vatandaşların hayatına sokmak istiyor. Devlet tarafından onaylanmış yazılım bunun bir örneği.

25 milyon nüfusa sahip Kuzey Kore’de yaklaşık olarak 6 milyon kişinin cep telefonu kullandığı iddia ediliyor.

Ülkede Çin yedek kesimlerini kullanan bir akıllı telefon da üretiliyor. Pyongyang 2425 isimli telefonun nisan ayında piyasaya sürülen versiyonunda Wi-Fi, kablosuz şarj ve yüz tanıma teknolojisi üzere teknolojilerin olduğu söyleniyor.

Kuzey Korelilerin lokal internete erişmeye müsaadesi var. Fakat bunun daima olarak yetkililerin nezaretinde olması gerekiyor.

Başa dön tuşu