M2 işlemcili MacBook Pro önemli bir konuda selefinin gerisinde kalıyor!

Apple, geçtiğimiz yıl tanıttığı M2 işlemcileri ile hayli savlı. Yeni M2 işlemcilere sahip MacBook ve iPad modelleri de gösterdikleri performans ile bu savın gerisini dolduruyor. Fakat her jenerasyonunda geliştiğini tez eden Apple’ın MacBook Pro modeli hakkında değişik bir argüman ortaya atıldı.

MacBook Pro düşük SSD performansı ile şaşırttı

Son yapılan testlerde, 14 inç M2 MacBook Pro’nun evvelki sene tanıtılan modele nazaran daha yavaş bir SSD’ye sahip olduğu ortaya çıktı. BlackMagic’in Disk Suratı Testinde, Apple’ın en son amiral gemisindeki 512 GB SSD, 2.970 MB/s okuma suratı ve yaklaşık 3.150 MB/s yazma suratına ulaştı. Başka yandan 2021 yılında çıkan M1 Pro işlemcisine sahip model ise 4.900 MB/s okuma ve 3.950 MB/s yazma suratına sahip.

Ortaya çıkan bu bilgiler 2023 yılında tanıtılan 14 inçlik M2 MacBook Pro, 2021’de piyasaya sürülen modele nazaran yaklaşık yüzde 39 daha yavaş okuma ve yüzde 20 daha yavaş yazma suratı sergiliyor. Bunun gerisinde yatan neden olarak ise NAND hücrelerinin sayısı olduğu tabir ediliyor.

Buna nazaran eski kuşak M1 MacBook Pro’nun 512 GB’lık SSD’sinde dört NAND depolama hücresi bulunurken, M2 Pro’daki iki tane yer alıyor. Her ne kadar bu hücreler daha yüksek kapasiteye sahip olsalar da görünen o ki yazma ve okuma suratında geride kalıyorlar.

Apple bir müddettir MacBook modellerinin depolamarında daha az NAND hücrelerine yer veriyordu. Bu nedenle hem 256 GB M2 MacBook Air hem de 13 inç MacBook Pro, M1 sürümlerinden daha yavaş depolama özellikleri sunuyor.

Apple’ın giriş düzeyi olarak nitelendirilebilecek bu modellerde tasarruf etmeye çalışması anlaşılabilir. Lakin Apple’ın 14 inçlik M2 MacBook Pro’da da emsal bir siyaset izlemesini ise hayli şaşırtan bulduğumuzu söyleyelim.

Apple, M2 Pro ve M2 Max işlemcileri ile aygıtlarında epey yüksek performanslar vadediyor. SSD kısmında ise bu tıp bir performans düşüşü MacBook Pro kullanıcılarının canını sıkabilir. Pekala siz Apple’ın MacBook modellerindeki SSD siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu