MIUI Global beta programı tüm cihazlar için sona erdi!

Xiaomi’nin aygıtlarına özel olarak geliştirdiği arayüzü MIUI, 2010 yılından beri bütün modellere beta desteği sunmaktaydı. Lakin yapılan son açıklamaya nazaran kelam konusu beta arayüz dağıtımı sona erdi. Kullanıcıların beta yapısı hakkında birbirleri ile fikir alışverişi yapabilecekleri ve geri bildirim gönderebilecekleri bu programın sona erdiği, Mi topluluğunun web sitesinden kısa bir blog yazısı ile duyuruldu.

MIUI Küresel beta programı tüm aygıtlar için sona erdi

Yapılan duyuruya nazaran kelam konusu güncellemelerin 1 Temmuz itibariyle yayınlanmayacağının altı çizildi. Şu an için kullanılmakta olan iki çeşit MIUI yazılımı mevcuttur. Birisi MIUI beta iken bir başkası de MIUI stabil sürümüdür. Beta sürüm, yazılımın herkese açılmadan evvel geliştiricilerin ve meraklı şahısların kullanıp geri dönüşler sağladığı versiyondur. Stabil sürüm ise, yayınlanan beta sürümün eksikliklerinin giderilmiş formda kullanıma açıldığını tabir eder.

Yapılan tahlillere nazaran, kullanıcılar son vakitlerde test sürümünü kullanmak yerine direkt olarak stabil romları talep etmeye başladılar. Bunun asıl sebebi MIUI arayüzünün belli bir olgunluğa erişmiş olması. Mühendisler de bu durumun farkına vardıkları için geçmiş telefon modellerine beta romlar üretmek yerine stabil romlar üzerinde daha fazla vakit harcama kararı aldılar.

Xiaomi, küresel beta programından bahsetmesine rağmen, Çin’in beta programına dair bir açıklamada bulunmadı. Çin’de bulunan yüksek kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, Çin’in beta programı içerisinde yapılacak geri dönüşler de geliştirme aşamasında hayli kâfi olacaktır.

Başa dön tuşu