Öğrencilerin tercihi Mac mi PC mi? İşte yeni raporlar!

Bilgisayar alımlarında en büyük rekabete sahip eserler ortasında Mac ve Windows bilgisayarlar bulunuyor. Farklı alanlarda birbirlerine baskın gelen bu eserler, tercih sırasında da kafa karışıklığı yaşatıyor. Yapılan yeni araştırmalar öğrencilerin tercihlerini ortaya koyuyor. “Öğrencilerin tercihi Mac mi PC mi?” sorusunun karşılığı yapılan araştırmalarla muhakkak oldu!

Öğrencilerin tercihi Mac mi PC mi? İşte araştırma sonuçları!

Yurt dışında yapılan araştırmalar, yükseköğrenim seviyesindeki öğrencilerin bilgisayar alımlarında yaptıkları tercihleri ortaya çıkarttı. Araştırma Vanson Bourne tarafından beş ülkede, toplam 2,244 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirildi. Araştırmanın temel sorusu öğrencilerin bilgisayar tercihleri ve bu tercihin nedenini içeriyor.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına nazaran öğrencilerin yüzde 71‘lik bir kısmı, bilgisayar tercihlerini Mac istikametinde seçiyor. Fakat Apple için güzel olmayan birtakım haberler de bulunuyor. Ankete katılan öğrencilerin sadece yüzde 40‘lık bir kısmı Mac kullanıyor. Bunun önündeki en büyük sebep ise kuşkusuz fiyat tarafında. Öteki yüzde 31‘lik kısım ise Mac kullanmayı tercih ederken, kullandıkları bilgisayar Windows işletim sistemine sahip.

Yapılan araştırmanın devamındaki sonuçlara nazaran Windows PC kullanan öğrencilerin yüzde 51, şayet para önemli bir etken değilse Mac kullanmayı tercih ediyor.

Peki bu öğrenciler neden Mac eserlerini tercih ediyor?

Araştırma sonucu tercihlerini Mac istikametinde kullanan öğrencilere, bu tercihlerinin nedeni de soruldu. Ankette birden fazla oy kullanabilen öğrencilerin yüzde 64‘ü bu tercihi marka sevgisine bağladı. Yüzde 60‘lık kısım tercihini tasarım ve stil konusundaki beğeniye bağlarken, yüzde 59‘luk kısım ise Mac’in kullanım kolaylığının değerli olduğunu açıkladı. Bununla birlikte tercihlerde uzun ömürlü kullanım ve sık sık yükseltmeye ihtiyaç duyulmaması da önemli bir rol oynuyor.

Başa dön tuşu