Samsung 5 nm’lik işlemciler neredeyse hazır!

Samsung, yeni telefonlarında 7 nanometre üretim teknolojisine sahip yonga setlerini kullanıyordu. Bu sayede daha az güç tüketimi yapan yonga setleri, daha fazla sürat imkanı sunuyordu. Şirket artık, 5 nanometre üretim teknolojisine sahip çipler üzerinde çalışıyor ve eserler neredeyse kullanıma hazır!

Hız artacak, güç tüketimi azalacak!

Samsung, 5 nanometre üretim teknolojisine sahip çipleri 2020 yılının ikinci çeyreğinde aygıtlarının içinde sunmaya hazırlanıyor. Kelam konusu çipler 7 nanometre üretim teknolojisine sahip çiplere nazaran yüzde 20 daha az güç tüketecek. Sürat konusunda ise yüzde on üzere bir artış bekleniyor.

5 nanometre transistörler o kadar küçük olacak ki, bu bir insanın saç telinin iki binde biri büyüklüğüne tekabül ediyor. Şirket bu yonga setlerini, 7 nanometrelik çipler üzerinde ustalaştığı EUV (aşırı ultraviyole) teknolojisiyle geliştirilecek. 13,5 nanometre dalga uzunluğu ışınını kullanan EUV, Samsung tarafından epeyce sık kullanılan ve daima olarak geliştirilen bir usul. Çipleri bir sonraki düzeye taşımak için her 24 ayda bir iki katına çıkacağını belirten Moore Yasası’na uymak gerekiyor.

Daha küçük transistör boyutlarına geçiş hayli zorlayıcı olabiliyor. Örneğin AMD, 7 nanometre geçiş süreci için tüm mühendislerini tam 5 sene kadar çalıştırdı. Intel ise hala 7 nanometre teknolojisine sahip işlemcilerini tam manasıyla piyasaya sürmüş değil. Bilgisayar dünyası bile kelam konusu teknolojide bu kadar zorlanırken, Samsung’un bu teknolojiye ulaşmış olması büyük bir gelişme olarak görülüyor. Apple’ın da TSMC ile ortak 5 nanometre çip geliştirdiği, 2020 yılında çıkartacağı telefonları bu mimariyle tanıtacağı beklenmekte.

Başa dön tuşu