Samsung, AMD ile ortak oluyor!

Akıllı telefon pazarının Güney Kore’li teknoloji devi Samsung ile bilgisayar dünyasının bel kemiklerinden AMD, RDNA teknolojisi için sürpriz bir karara imza attı.

RDNA teknolojisi için Samsung ve AMD ortak oluyor

AMD, gelecekteki taşınabilir yongalarında kullanılmak üzere grafik teknolojisini Samsung’a lisans verme konusunda her iki taraf da mutabakata vardı. Güney Kore’li teknoloji devi yeni duyurulan RDNA grafik mimarisini kullanmak için AMD’ye ödeme yapacak ve bunu kendi ARM tabanlı Exynos işlemcilerinde kullanacak. RDNA ayrıca AMD’nin yakında tanıtacağı Navi masaüstü ekran kartlarına da güç sağlayacak.

Anlaşma, AMD’nin grafik teknolojisini geliştirmesi açısından farklı bir platform sunuyor. Kullanıcıların birden fazla Radeon grafiklerinin yalnızca masaüstü yahut dizüstü bilgisayarda kullanıldığını düşünüyor. Fakat bu grafik kartları PlayStation 4 ve Xbox One üzere oyun konsollarında da kullanılıyor. Bir argümana göre Google’ın bulut oyun hizmeti Stadia, Radeon grafik kartlarını kullanılabilir. Belki de en şaşırtan halde, AMD’nin grafik teknolojisi, rakibi Intel tarafından üretilen belirli işlemcilerde de bulunabilir.

AMD’nin RDNA mimarisi, Samsung’un Exynos yongalarında şu anda kullandığı ARM tabanlı Mali GPU’ların yerini alacak üzere görünüyor. Bu teknoloji Samsung’un telefonlarının satıldığı her ülkede bulunmayabilir. Bilindiği üzere dünya genelinde Exynos işlemcili modeller satışa sunuluyor lakin ABD, Kanada, Çin, Japonya ve Latin Amerika’da satışa sunulan modeller Adreno markalı ekran kartlarıyla birlikte Qualcomm Snapdragon işlemcileri kullanıyor.

Başa dön tuşu