Samsung yapay zeka ile çıtayı bir üst noktaya taşıdı!

Bilgisayarların sonsuz ölçüde bilgiyi anlamasına yardımcı olan derin öğrenme, yapay zekanın vazgeçilmez bir ögesi. NPU olarak isimlendirilen ve telefonlarda da karşımıza çıkan sinirsel süreç ünitesi ise derin öğrenme konusunda birebir anda binlerce hesaplamanın yapılabilmesi için özel olarak tasarlanan bir işlemci.

Samsung yapay zeka için yeni NPU teknolojisini duyurdu!

NPU ünitesine sahip olan birinci taşınabilir işlemcisini geçen yıl tanıtan Samsung, 2030 yılına kadar yarı iletken sanayisindeki liderliğini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Samsung yapay zekadan aygıtların çok daha süratli ve birebir vakitte çok daha düşük bir güç ile yararlanabileceği yeni NPU teknolojisini duyurdu.

Quantization Interval Learning sayesinde Samsung transistörlerin sayısını 40x’ten 120x’e düşürürken birebir sonuçları 8 kat daha süratli bir formda elde edebileceğini belirtiyor. Yüksek süratli QIL tabanlı NPU’ların otonom araçlarda ve sanal gerçeklik alanında kullanılması öngörülüyor.

Hesaplamaları 32 bit derin öğrenme datalarından sekiz kat daha süratli yapan bu teknoloji, bilgileri 4 bitin altındaki kümelere ayırıyor. Gerçek bilgiler tanımlanıyor ve mevcut tahlillere kıyasla daha süratli ve daha verimli bir sonuç ortaya çıkıyor.

Başa dön tuşu