SSD’ler HDD’lerden daha dayanıklı

SSD kullanım oranı her geçen gün artmaya devam ediyor. SSD’ler, sundukları eksiksiz performans nedeniyle tercih edilen seçimdir. SSD’lerin daha güçlü olduğu ve arıza oranlarının daha düşük olduğu bilinmektedir. Bu teori son yıllarda kuşku uyandırdı. Fakat uzun vadeli araştırmalar bunun hakikat olduğunu gösteriyor.

Bulut güvenliği uzmanı Blackblaze, güvenlik üniteleriyle ilgili kimi haberleri ve deneyleri ortaya çıkardı. Genel olarak konuşursak, SSD’lerin HDD’lerden daha emniyetli ve daha düşük arıza oranına sahip olduğunu görüyoruz. Güvenlik şirketinin yeni raporu, geçen yılki SSD anketinden daha yeterli bir fotoğraf çiziyor. Uzun lafın kısası, SSD uzun vadede uygun çalışıyor.

Bir bulut depolama ve yedekleme sağlayıcısı olarak Backblaze, hizmetlerinde hem SSD’leri hem de HDD’leri kullanır. Bu sayede şoförleri uzun müddetli kullanım şartları üzerinden takip edebilir ve arıza oranlarının kaydını tutabilirler. Periyodik araştırmalar, katı hal teknolojisinin klasik sabit şoförlerden daha yüksek dayanıklılık sağladığını ortaya koymaktadır.

Sürücülerin uzun yıllardır bu yazının konusu olduğundan bahsetmiştik. Beşinci yılda şoför arıza oranı artar ve yedinci yılda %6’yı geçer. 2022 datalarıyla birlikte yeni bir SSD raporu da yayınlandı. SSD’ler beşinci yıllarında hala güçleniyor ve HDD’lerde büyük bir fark yaratıyor. İlerleyen yıllarda bu testler güncellenecek ve ortadaki fark net bir biçimde ortaya çıkacaktır. Lakin mevcut raporlar, SSD teknolojisinin uzun vadede daha sürdürülebilir olduğunu muhakkak gösteriyor.

Mekanik bir sabit şoförün bilakis, SSD’nin hareketli modülü yoktur. SSD’lerde NAND yongaları (dolayısıyla TBW etiketi) ve başarısız olabilen denetleyiciler bulunur. Fakat Backblaze’den gelen datalara bakarsak, bu eserler sonuçta ekseriyetle muteberdir.

Yıllık arıza oranı: SSD vs. HDD

Analize dahil edilen SSD’ler ve HDD’lerin tümü önyükleme diskleridir; depolama sunucularında kullanım, günlük evraklarının yedeklenmesi, SMART istatistikleri için süreksiz depolama hizmetleri vb. örneğin çalışmak için kullanılır Diğer bir deyişle, tüm eserler birebir fonksiyonu görür.

Blackblaze, 2018’in sonlarına kadar HDD kullandıklarını, akabinde SSD’lere geçtiklerini söyledi. Tablodaki SSD ve HDD’leri karşılaştırmak için bu iki kümenin yaş ortalaması tahlil edilmiştir. Yani ortalama olarak bir yıllık olan SSD’ler, bir müddettir kullanılan HDD’ler ile karşılaştırılır. Aşağıdaki tablo geçen yılın tarihidir:

2021’in 12. çeyreğinde (grafikte dördüncü). yıl) SSD’ler HDD’lerin gerisinde kalıyor ve ortalama biraz daha düşük. 2022 2. Çeyrek (5 yıl) datalara ulaştığımızda fotoğrafın değiştiğini görüyoruz. Aslında, SSD’ler, en azından bir önyükleme şoförü olarak kullanıldığında, HDD’lerden daha muteberdir. Bu sonuçlar, SSD’ler hakkında kullanıcı geri bildirimini takviyeler. SSD arıza oranı da vakitle artmaya başlayacaktır. Fakat dayanıklılık kelam konusu olduğunda bu oklar şu anda SSD’leri işaret ediyor. Elbette, SSD/HDD’nin markasına ve modeline nazaran işler değişebilir. Bahsettiğimiz kıssa farklı markaların farklı eserlerini içeriyor. Sizler de uzun müddetli depolama tecrübenizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu