USB mucidinden USB tasarımı ile ilgili itiraf

USB, yıllardır hayatımızda ve neredeyse tüm teknolojik aletlerimizde kullanıyoruz. Her gün tekraren kullandığımız ve teknolojik aletlerimizi birbirine bağlamaktan tutun da, güç transferine kadar birçok alanda işimize yarayan bu dikdörtgen tasarımlı giriş, neden kullanılması güç bir biçimde üretildi? Tek seferde takabileceğimiz bir giriş yapılamaz mıydı? USB mucidinden hususla alakalı herkesi hem sinirlendirecek hem de şakına cevirecek bir USB tasarımı itirafı geldi.

USB takmanın bu kadar güç olmasının sebebi sizi şaşırtabilir

Herhangi bir aygıta USB girişini sokmak için epey zorlanıyoruz. Birinci taktığımızda girmeyen USB, ikinci seferde de girmiyor ve birinci takmaya çalıştığımız haline getirdiğimizde rahatlıkla giriyor. Bu türlü sıkıntı ve şanssız bir dizaynın sebebi ise USB mucidi tarafından itiraf üzere bir röportaj ile açıklandı. 90’lı yılların başında, IBM grubunun başında olan Ajay Bhatt, dizaynın yıllardır insanlara zorluk çıkardığının farkında olduğunu ve bu tasarımı gerçekleştirmesinin tek sebebinin maliyet olduğunu söylüyor.

USB tasarımı gerçekleştirirken daha kolay yollar aradıklarını belirten dizayncı, husus hakkında çabucak karar vermediklerini söylüyor. USB tasarımı hakkında, yuvarlak giriş dahil bir çok seçeneği denediklerini lakin bu seçeneklerin hem güç hem de maliyetli olduğunu söylüyor.

Yapılan çalışmaların akabinde kolaylık sağlayan dizaynın 2 kat maliyetli olmasından ötürü seçilmediğini ve son olarak günümüzdeki USB girişi dizaynını seçtiklerini belirten Ajay Bhatt, USB girişinin yıllardır insanlara zorluk çıkarması hakkında üzüldüğünü ve olması gerekenden daha sıkıntı yaptıklarının farkında olduğunu belirtiyor.

Günümüze kadar gelen USB’nin bugün ki dikdörtgen ve takması sıkıntı tasarımı birinci olarak 1998 yılında Apple üzere firmalarca kabul görmüş. Apple üzere büyük teknoloji firmalarının bu türlü bir tasarımı kabul edip, bilgisayarlar ve başka aygıtlarında da kullanmasının akabinde USB tasarımı bugüne denk kullanılmış.

Başa dön tuşu