Uygun fiyatlı iPhone bekleyenler için üzücü haber!

Apple, 2016 yılında SE serisinin birinci modelini pazara sundu. Ortadan geçen uzun mühlet sonra 2020 yılında da iPhone SE 2. jenerasyon ya da başka ismiyle da bilinen iPhone SE 2020 modelini satışa çıkardı. Bu model, bilhassa uygun fiyatlı ya da daha minimal boyutta bir iPhone satın almak isteyen bireyler için talep gördü. Firma, son olarak geçtiğimiz yıl Mart ayında da serinin son modelini pazara çıkardı. Ama işler, şirketin istediği üzere gitmedi.

Apple, iPhone SE serisini iptal edecek

Son olarak 2022 yılında tanıtılan iPhone SE üçüncü jenerasyon, selefiyle neredeyse tüm özelliklerinin tıpkı olmasından ve ekranının küçük olmasından ötürü talep görmedi. Teknoloji devi Apple, bunun üzerine bir de ek olarak birçok sorun nedeniyle bu seriyi sonlandırıyor.

Apple için daha evvel de birçok defa başarılı tahlil yapan Ming- Chi Kuo, kısa müddet evvel iPhone SE dördüncü kuşak modelinin ertelenediğini duyurmuştu. Ünlü analist, artık yaptığı paylaşımlarla iPhone SE modelinin ertelenme durumuna ek serinin büsbütün iptal edileceğini açıkladı.

Kuo kelam konusu modelle ilgili açıklamalarında şu kelamları paylaştı:

Son anketim, Apple’ın 2024’te seri üretimine geçmesi beklenen iPhone SE 4 planını iptal edebileceğini yahut erteleyebileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, orta-düşük düzey iPhone’ların sevkiyatının beklenenden değerli ölçüde düşük olmaya devam etmesi (SE 3, 13 küçük, 14 Plus gibi) ve SE 4’ün tam ekran dizaynına geçişin kaçınılmaz olarak maliyet/satış fiyatında bir artışa yol açması.

Bu nedenle Apple’ın iPhone SE 4’ün eser konumlandırmasını ve yatırım getirisini tekrar incelemesi gerekebilir. Ayrıyeten gereksiz yeni eser geliştirme masraflarını azaltmak, şirketin 2023’teki global ekonomik sakinliğin zorluklarını aşmasına da yardımcı olacaktır.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda yapılan bir anket sonuçlarında Apple müşterilerinin yeni formda bir iPhone istedikleri ortaya çıkmıştı. Ankete nazaran Apple müşterileri, SE dışında küçük formda bir iPhone istiyor.

Siz okuyucularımız bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uygun fiyatlı ya da minik bir iPhone modeline gereksinim var mı? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Başa dön tuşu