AMD Radeon Navi RX 5700 ekran kartı duyuruldu!

İşlemci dalında uygun fiyat ve yüksek çalışma frekansı ile Intel’in karşısına zorlayıcı eserler ile çıkmaya başlayan AMD, grafik tarafında ise tıpkı başarıyı şimdi sergileyemedi. NVIDIA’nın yüksek performanslı ekran kartları ile gayret etmek isteyen AMD bu defa RX 5700 serisi ile Navi silahını devreye sokuyor.

Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5’de Radeon Navi grafik ünitesine sahip olacak. E3 2019’da tanıtılması beklenilen Navi grafik mimarisi için Tayvan’da düzenlenen Computex 2019’da ön gösterim biçiminde bir lansman yapıldı.

AMD Radeon Navi RX 5700, Temmuz’da piyasada!

Temmuz’da RX 5700 serisi ekran kartları, 7 nm fabrikasyon sürecini temel alırken yüksek süratli GDDR6 bellek ve PCIe 4.0 desteğine mesken sahipliği yapacak. Ön gösterim etkinliğinde Strange Brigade isimli oyun RTX 2070 ekran kartı ile karşılaştırıldı. RX5700 serisi ekran kartı 100 FPS fark ile rakibini geride bıraktı.

AMD aktiflikte ayrıyeten, PC oyunculuğu, konsol ve bulutun önümüzdeki yıllardaki geleceğini yönlendirmek için tasarlanan yeni temel oyun mimarisi RDNA’yı da ortaya çıkardı. Yeni bir bilgi-işlem ünitesi tasarımı ile RDNA, evvelki kuşak Graphics Core Next (GCN) mimarisine nazaran daha küçük bir boyutta, gözle görülür derecede daha yeterli performansla, güç ve bellek verimliliği sunuyor.

Bu yeni mimari, GCN’e nazaran 1.25 kata kadar daha yüksek saat başına performans ile 1.5 kata kadar daha yüksek watt başına performans sağlayarak, düşük güç ve azaltılmış gecikmede daha güzel oyun performansı sağlaması bekleniyor. RX 5700 serisi hakkında daha fazla ayrıntı, 10 Haziran 2019 tarihinde Türkiye saati ile 13:00’da düzenlenecek olan AMD E3 canlı yayınında açıklanacak.

Başa dön tuşu