Apple, iPad ve iPhone için radyo desteğine başlıyor

Apple, WWDC 2019’da yaptığı açıklamaları birer birer hayata geçirmeye başlıyor. Aktiflikte canlı radyo istasyonu yayınına başlayacağını duyuran şirket, bunun için kolları sıvadı. iOS 13 ile birlikte hayatımıza radyo akışı da giriyor. iPhone radyo dinlemeye imkan sağlayacak.

iPhone radyo yayınlarına başladı

Apple; iPad, HomePod ve iPhone kullanıcıları için radyo özelliğini faal hale getirmeye hazırlanıyor. iOS 13 beta kullanıcılarının iPhone ve iPad üzerinden kullanmaya başladığı özellik, yeni işletim sisteminin tam sürümünün resmen yayınlanmasının akabinde, tüm kullanıcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilecek.

Apple bunun için Tuneln, iHeartRadio ve radio.com üzere yayınların 10 binden fazla istasyonundan faydalanacak. Şimdilik tüm entegrasyonların tamamlanmadığı biliniyor. Lakin, HomePod tarafında işlerin daha süratli sonuçlandığını söyleyebiliriz.

Bir HomePod kullanıcısının radyo dinlemek için Siri’ye “Radyo çal” üzere bir sesli komut vermesi kâfi. Kullanıcının hangi radyo kanalını dinlemek istiyorsa, onun ismini söylemesi gerekiyor.

Şimdilik test edilen yayınlarda ses kalitesinin hayli başarılı olduğu söyleniyor.

iPad ve iPhone radyo çalmak için Müzik uygulamasını kullanıyor. Lakin bu tarafta, çalınacak radyo kanalının ismini söylemek Siri için hiçbir mana tabir etmiyor. Siri ile sadece radyo çalma süreci başlatılabiliyor. Çalınan radyo istasyonları, Müzik uygulamasının Son Oynatılan kısmında görünüyor. Kullancı istediği kanalı sırf bu halde bulabiliyor.

Tabii, iOS 13’ün tam sürümünün yayınlanmasının akabinde bu radyo özelliğinin de geliştirileceğini söyleyebiliriz. Apple muhtemelen, iPad ve iPhone cephesinde de HomePod üzere işleri kolaylaştıracak.

Başa dön tuşu