Apple’dan ekran tedarikçilerine şok! 2024 dönüm noktası olacak

Apple, eserlerin kullandığı bileşenler konusunda çok sayıda firmayla iş birliği yapıyor. Örneğin şirketin iPhone, iPad ve Apple Watch ve Mac serisinde kullanılan ekranlar Samsung, BOE ve LG gibi firmalar tarafından üretiliyor. Şu sıralar Samsung ile olan ekran iştirakini yavaş yavaş sonlandırmaya başlayan ABD’li şirket, önümüzdeki yıllardan itibaren kendi ipini kendi çekmeye başlayacak.

Apple kendi ekranlarını üretmeye başlayacak

Kısa bir mühlet evvel ortaya çıkan bir rapor, yaklaşan iPhone 15 serisinin standart ve Plus modellerinin ana ekran tedarikçisinin yüzde 70 ile BOE olduğunu gözler önüne serdi. Bu noktada Apple ile Samsung’un ortasındaki paydaşlık da yavaş yavaş sonlanmaya başladı. Bugün Bloomberg’ten gelen yeni bir rapor, ABD merkezli firmanın çok yakında kendi ekranlarını kendi üretmeye başlayacağını tez etti.


Apple’dan ekran tedarikçilerine şok! 2024 dönüm noktası olacak

Tabii bu durum bir anda gerçekleşmeyecek. Çünkü rapor, şirketin en erken 2024 yılının sonlarına hakikat üst düzey Apple Watch modelleriyle kendi panellerini kullanıcılara sunmaya başlayacağını söylüyor. Hatta bu noktada mevcut OLED paneller yerine micro LED ekranların gelmesi kuvvetle beklenen.

Apple’ın kendi ekranını geliştirme çalışmaları birinci olarak 2018‘de ortaya çıktı. Hatta firmanın 2020‘de kendi üretimi olan ekranları tanıtması bekleniyordu, lakin geliştirmeyle ilgili maliyetler ve teknik zorluklar nedeniyle ertelendi. Lakin görünüşe nazaran şirket ekran konusunda daha fazla beklemek istemiyor ve birkaç yıl içinde ekran tedarikçilerine yani üçüncü taraf şirketlere olan bağlılığı minimuma indirmeyi hedefliyor.

Bloomberg’in raporu şirketin kendi ekranlarını üretme çalışmalarının çok kritik projelerden birisi olduğunu söylüyor. Şu an için Santa Clara, California’daki tesislerinde Apple Watch Ultra modeli üzerinde test edilen yeni ekranların seri üretimi konusunda ise tekrar bir tedarikçiden yardım alınması bekleniyor. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda ise birkaç yıl içinde birinci olarak Apple Watch modellerinde ve daha sonra iPhone gibi eserlerinde Apple ekranları karşımıza çıkmaya başlayacak.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu