Gmail şifresi nasıl sıfırlanır?

En çok kullanılan e-posta hizmeti Gmail kullanışlı olduğu kadar birçok risk de barındırıyor. Bu yüzden hesabınızı inançta tutmak için Gmail şifrenizi tertipli olarak sıfırlamanız genelde düzgün bir fikir olabilir. Çoğunlukla karmaşık görülen Gmail şifresi nasıl sıfırlanır?

Gmail şifresi nasıl sıfırlanır?

Her ne kadar Google’ın kullanıcı isimleri ve şifreler bilgi tabanı son yıllarda rastgele bir güvenlik ihlali yaşamamış olsa da, sahtekarların e-postalarınıza öteki hallerde girmesi hala mümkün. En yaygın ataklardan biri, cürüm işleyen birinin yasal bir giriş sayfasının düzmece bir sürümünü oluşturduğu ve kullanıcı isminizi ve şifrenizi girmenizi isteyen kimlik avı atağıdır. Bu sayfalar çok ikna edici görünebilir ve ezkaza bir adedine bilgilerinizi girmiş olabilirsiniz.

Bir başka durum ise, farklı e-posta yada toplumsal medya hesaplarınızla tıpkı şifreyi kullanıyorsanız Gmail hesabınız da tehlikeye girebilir. Kullandığınız rastgele bir toplumsal medya sitesinin güvenlik ihlali varsa ve giriş bilgileriniz ortaya çıkarsa, sahtekarlar başka hesaplarınıza giriş yapmak için tıpkı şifreyi kullanmayı deneyebilir.

Gmail şifreniz Google hesap şifrenizle birebirdir. Sıfırlamak için, oturum açın, sağ üst köşedeki hesap simgenizi tıklayın ve akabinde Google Hesabı düğmesini tıklayın.

Google hesap ayarlarınız yeni bir sekmede görünecek. Soldaki listeden Güvenlik adımını seçin; isminiz, cinsiyetiniz, doğum gününüz ve profil fotoğrafınızı (eğer yüklediyseniz) içeren detayları göreceksiniz. Ayrıyeten, şifrenizi en son ne vakit sıfırladığınızı da görebileceksiniz.

Gmail şifresi sıfırlamak için Şifreyi tıklayın ve kimliğinizi doğrulamak için mevcut şifrenizi girin. Daha sonra yeni bir şifre oluşturmanız istenecek ve şifreyi iki sefer girmeniz istenecek. Parola en az sekiz karakter uzunluğunda olmalı ve doğum tarihiniz yahut eşinizin ismi üzere açık bir şey içermemelidir. Yazdığınız şifreyi denetim etmek için karakterlerin maskesini göz simgesine tıklayıp görebilirsiniz. Güçlü bir parola oluşturmak istiyorsanız 1Password ya da LastPass üzere şifre depolama eklentilerini kullanıp güçlü parola teklifini uygulayıp kolay kolay kaydedebilirsiniz.

Şifreyi Değiştir düğmesini tıkladığınızda, sahip olduğunuz rastgele bir aygıtta Google hesabınıza bağlı kalmak isteyip istemediğinizi soran bir bilgi görünecektir. Rastgele birinin işaretini kaldırırsanız, e-postalarınızı denetim etmeden evvel yeni şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

Gmail şifrenizi neden sıfırlamalısınız?

Gmail, e-postalarınız için büyük ölçüde depolama alanı sağlar; bu nedenle, rastgele bir şeyi silme ihtiyacız hayli azdır. Gmail hesabınız muhtemelen gelen kutunuzda önbelleğe alınmış, arşivlenmiş mesajlar ve gönderilen klasörün pahalı datalarının bulunduğu şahsî ve finansal bilgiler için bir depolama misyonu görüyor. Banka hesap bilgileri, taranmış pasaportlar, kimlikler, adresler ve telefon numaraları üzere özel bilgiler birden fazla Gmail kullanıcısının depolama alanında bulunuyor.

Hesap bilgilerinizin çalınmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız yahut en son güncellediğinizden çok uzun vakit geçtiyse, hesabınızı korumak için Gmail şifrenizi en kısa vakitte sıfırlamalısınız.

Başa dön tuşu