Hızlı bellek kartı Kingston Canvas Select Plus inceledik

Bellek kartları genelde önemsiz görülse de özellikle fotoğraf ve video kayıtlarımızda en büyük yardımcılarımızdan birisi. Bu alanda ürünleri bulunan Kingston’un en yeni SD bellek kartı modeli olan Kingston Canvas Select Plus‘ı sizler için inceledik.

Hızlı bellek kartı Kingston Canvas Select Plus inceledik

SDXC türünde bir bellek kartı olan Kingston Canvas Select Plus, 32, 64, 128, 256 ve 512 GB depolama seçeneklerine sahip. Bellek kartının microSD sürümünün de olduğunu belirteyim. Bize gönderilen ürün ise 64 GB depolama alanı sunuyor ve SDXC formunda. Yani video kameralar ve fotoğraf makinelerinde kullanılabilecek bir bellek kartı var elimizde.

Üzerindeki bilgilere baktığımızda UHS-I Speed Class 1 (U1) desteği sunduğunu görüyoruz. Bellek kartı bir diğer hız sınıfı olan V10’u da destekliyor. Özellikle video kayıt eden cihazlar için geliştirilen V sınıfı, V6, V10, V30, V60 ve V90 olmak üzere 5 farklı hız değeri sunuyor. Burada V harfinin yanındaki rakam bellek kartının saniyedeki minimum yazma hızını gösteriyor.

Kingston teoride bellek kartı için saniyede 100 MB okuma hızı değerini veriyor. Yazma hızı içinse bir rakam verilmemiş. Ama yukarıda anlattığım gibi en az saniyede 10 MB vermesi gerekiyor. Zaten sahip olduğu U1 ve V10 standartlarındaki bir bellek kartı minimum bu yazma hızını sunuyor.

Ömür boyu garantili bir ürün olan (üretim hatalarına karşı) bellek kartı -25 ila 85 derece aralığında çalışabiliyor. Yani çok soğuk ve sıcak ortamlarda bile donmadan ya da kilitlenmeden çalışabildiğini belirtelim.

Kingston Canvas Select Plus deneyimim

Ofiste video çekimlerinde kullandığımız Canon EOS M50 fotoğraf makinesi ile birlikte denediğimiz bellek kartını gerek 4K video kayıt işleminde gerekse fotoğraf çekimlerinde sorunsuz bir şekilde deneyimledik. Ard arda yaptığımız seri çekimlerde de bizi yarı yolda bırakmayan bir bellek kartı oldu Kingston Canvas Select Plus.

Kingston Canvas Select Plus sentetik testler

Bu tarz ürünlerde her zaman yaptığım gibi sentetik testlere de soktuğum bellek kartı Cyrstal Disk Mark 6 yazılım testinde yaklaşık olarak 26 MB okuma, 27 MB yazma hızlarına ulaştı. Yani markanın verdiği okuma hızının epey altında bir rakam bulduk. Yazma hızının ise üstüne çıktık. Elbette verilen fabrika değerlerinin aynısı bulmak o kadar kolay değil. Zaten bunu da beklemiyordum. Ayrıca bu testi bilgisayar üzerinde yaptığım için fotoğraf makinesi ya da video kameradaki gibi yüksek bir hız bulmak mümkün değil. 

4K video kayıt için yazma hızı önemli. Saniyede 27 MB yazma hızı 4K video kayıt edebilen bir cihaz için sınırda bir hız. Normal şartlarda 4K video için saniyede 30 MB alt sınır olarak kabul ediliyor. Ölçüm hatalarını da hesaba katarsak sınırda bir rakam olduğu görülüyor. Test ettiğimiz Canon EOS M50 ile kayıt ettiğimiz 4K video 24 fps olduğu için sıkıntı olmadı. Ama daha yüksek fps hızlarında bu kart yeterli olmayabilir. Öte yandan bellek kartının 128, 256 ve 512 GB sürümlerinin daha yüksek yazma hızları sunduğunu belirteyim. Onlar için marka 100 ila 85 MB arasında değerler veriyor. Diğer teknik bilgileri Kingston internet sayfasında görebilirsiniz.

Kingston Canvas Select Plus hem kamera ile yaptığımız testte hem de sentetik testte 4K konusunda sorun çıkarmayacak bir bellek kartı olduğunu ispatlamış oldu.

Kingston Canvas Select Plus fiyatı

Biz bu incelemeyi yaptığımız 6 Kasım 2019 itibariyle henüz Türkiye’de satışa sunulmayan bellek kartının yurt dışı fiyatı 15 dolardı. Türkiye fiyatının muhtemelen 100 TL civarında olacağını söyleyebilirim. Bu fiyat da böyle bir ürün için makul kabul edilebilecek bir değer.

Performansını beğendiğim bir bellek kartı türü olan Kingston Canvas Select Plus, sunduğu özelliklerle beklentilerimi karşıladı. 4K video çekiyor ve çok yüksek bitrate hızlarına ihtiyaç duymuyorsanız yeterli bir kart olan Kingston Canvas Select Plus‘ı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Başa dön tuşu