Huawei kullanıcıları WhatsApp sorunu yaşayabilir

ABD Huawei yasağı sonrasında birtakım şirketler Huawei ile bağlantılarını askıya aldı. Huawei kullanıcıları ile ilgili de soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Huawei Whatsapp sorunu yaşayabiliyor.

ABD ve Çin ortasında yaşanan ticaret savaşı Huawei sadece şirket tarafında ziyan vermiyor. Birebir vakitte Huawei kullanıcıları da bu durumdan etkileniyor. Google’ın Huawei ile alakalarını askıya almasının akabinde Android takviyesi alamayacak olan akıllı telefon üreticisi için bir tehlike de WhatsApp cephesinde yaşanıyor.

ABD Huawei yasağı sonrası, Huawei kullanıcıları WhatsApp kullanabilecek mi?

ABD Huawei yasağı sonrasında Çinli telefon üreticisi şu sıralar kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapıyor. En son şirketin kullanacağı uygulama mağazasının da ismi muhakkak olmuştu. Google Play Store’un akabinde Huawei Aptoide ile iş birliği yapacak.

Huawei kendi işletim sistemini ve uygulama mağazasın geliştirme çalışmaları yapıyor lakin Huawei kullanıcıları için sorun geçmiş değil. ABD hükümetinin yasağı yazılımsal eserleri de kapsadığı için Huawei, ABD eserlerini kullanamayacak. Bu da direkt WhatsApp üzere taşınabilir uygulamaların bu telefonlarda kullanılamayacağına işaret ediyor.

Google önümüzdeki üç ay boyunca Huawei markalı telefonlara Android güncellemesi vermeyi sürdürecek. Fakat sonrası için durum belgisiz.

Başa dön tuşu