İlk 5G özellikli bilgisayar Lenovo’dan geldi!

Lenovo Computex 2019 etkinliğinde dünyanın ilk 5G bilgisayar modelini duyurdu. Qualcomm ve Lenovo iş birliğiyle geliştirilen bu bilgisayarın işlemci tarafında da Qualcomm tarafından geliştirilen platformlar yer alıyor. Lenovo Project Limitless tanıtıldı.

Lenovo Project Limitless tanıtıldı – Birinci 5G bilgisayar özellikleri

Project Limitless ismi altında geliştirilen bilgisayar gücünü, Qualcomm’un geliştirdiği Snapdragon 8cx işlemcisinden alıyor. Modem tarafında 5G’li bilgisayara tekrar Qualcomm’un geliştirdiği X55 modemi eşlik ediyor. Bu modem sayesinde aygıt, 5G ilişki özelliğini destekleyebiliyor. 5G dayanağı sayesinde, indirme 600Mbps’den yaklaşık 1Gbps’ye kadar çıkabiliyor.

Genel olarak bakıldığında Snapdragon 8cx, i5-8250U işlemcisinden daha güçlü bir performans sunuyor. Ayrıyeten Intel işlemcilerine nazaran güç tüketimi konusunda daha avantajlı. Daha uzun vadeli bir pil ömrü sunabiliyor.

Konsept olarak geliştirilen bu bilgisayar, şimdi satışa sunulmuş değil. Sırf bilgisayardaki 5G teknolojisini test etmek üzere geliştirilen bu bilgisayarın, ne vakit son tüketiciye ulaşacağı hakkında bir bilgi bulunmuyor. Fakat 5G’nin yaygınlaşması ile birlikte 5G ilişkiyi destekeleyen bilgisayarların da çoğalması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde 5G bilgisayarlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Başa dön tuşu