Intel otomatik overclock yazılımı yayınlandı

Tayvan’da düzenlenen Computex 2019 fuarına yazılımsal manada damgasını vuran eserlerden birisi de, Intel’in 2015 yılından bu yana geliştirdiği Intel Performance Maximizer isimli otomatik overclock yazılımı olmuştu.

Overclock konusunda teknik bilgiye sahip olmayan yahut bu süreç için vakit harcamak istemeyen şahıslar için geliştirilen yazılım, işlemcinizi ayrıntısı bir halde tahlil ediyor. Problemsiz bir biçimde ulaşabileceği azamî sürate çıkarıyor.

Intel otomatik overclock yazılımı: Intel Performance Maximizer

Böylece kullanıcıların BIOS üzerinde rastgele bir ayarı değiştirmesine gerek kalmıyor. Overclock uzmanları ise bu yazılımın genele açık olduğu için ayarlara çok fazla müdahale etmediğini, bu nedenle daha fazla performans için BIOS’tan overclock yapılması gerektiğini belirtiyor.

Tabi, yazılımı kullandıktan sonrada performansta kıymetli bir artış yaşanıyor. Maalesef, bu yazılım yalnızca Intel’in 9. kuşak Core işlemcileri ile uyumlu. Intel Performance Maximizer’in uyumlu olduğu işlemciler: Core i9-9900KF, Core i9-9900K, Core i7-9700KF, Core i7-9700K, Core i5-9600KF ve Core i5-9600K.

Yani çarpan kilidi açık olan yeni kuşak Intel işlemcileri kullananlar bu yazılımdan yararlanabiliyorlar. AMD’nin de Ryzen serisi işlemciler için geliştirdiği bir otomatik overclock yazılımı olduğunu bir ek bilgi olarak belirtmek isteriz.

Eğer üstte belirttiğimiz işlemcilerden birine sahipseniz ve sürat aşırtma yapmak istiyorsanız, buraya yer alan linke tıklayarak yazılımı indirebilirsiniz.

Performance Maximizer, Intel tarafından geliştirilmiş olsa da işlemcinizde oluşabilecek rastgele bir hasar konusunda sorumluluk kabul edilmiyor. Bizde overclock sürecinin bilinçsizce yapılması halinde bilgisayarınıza ziyan verebileceğini ve bu mevzuda hiç bir sorumluluk kabul etmediğimizi belirtmek isteriz.

Başa dön tuşu