iPad artık bir dizüstü bilgisayara dönüşebiliyor!

Apple dün düzenlediği WWDC 2019‘da son dakika herkesi şaşırtan bir atılım yaptı. iPad modellerini daha gelişmiş aygıtlar haline getirmek isteyen teknoloji devi, aygıtın yazılımına iPadOS ismi altında devam edeceklerini duyurdu.

iOS‘un işletim sisteminin iPhone ve iPad’e ortak geliştirilmesine son verilerek yalnızca iPad’e has özellikler kullanıma sunulacak. iPad yeni işletim sistemi ile USB bellekler ve SD kartlarla çalışmaya uygun hale geldi. Böylelikle yedekleme, düzenleme ve taşıma süreçleri için bulut servis zorunluluğu kalkmış oldu.

iPad fare takviyesi sayesinde daha işlevsel!

Apple aktiflikte bahsetmese de, iPad fare desteğine kavuştu. Aktiflik sonrasında bir iOS geliştirici, iPadOS sürümünü kendi tabletine yükledikten sonra Apple Magic Mouse’ı Bluetooth üzerinden bağlayarak direkt çalıştığını belirtti.

Yapılan testlerde USB kablolu farelerinde sıkıntısızca çalıştığı görüldü. iPad için fare dayanağı şu anda bir erişilebilirlik ismi altında sunuluyor olsa da, günlük hayatta tabletin fonksiyonelliğini çok daha ileri düzeylere taşıdığı bir gerçek.

Dün düzenlenen etkinlikte Apple Pencil için de bir geliştirme açıklandı. Hali hazırda 20 milisaniye yansıması süresi 9 milisaniyeye düşürüldü. Ayrıyeten artık kullanıcı Apple Pencil’ı ekranın köşesinden kaydırarak web sayfalarının, dokümanların yahut maillerin tamamını işaretleyip gönderebiliyor.

Bu kapsamda iPadOS ile birlikte iPad modellerini denetim etmenin çok daha kolay ve tesirli hale geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu