Anker Soundcore Liberty Air inceleme!

Kulaklıklar bilhassa taşınabilir aygıtların ekranlarının büyümesi, daha fazla multimedya öğelerine sahip olmaları ile birlikte yine tanınan oldu. Kıymetli bir aksesuar olan kulaklıkların kulak içi, kulak üstü, büsbütün kulağın içine giren olmak üzere temelde 3 farklı çeşidi var. Ayrıyeten her bir çeşidin kablolu ve kablosuz seçenekleri de bulunuyor.

Kulak üstü kulaklık tiplerinden biri olan Anker Soundcore Spcece NC modelini daha evvel incelemiştim. Bu modelin en kıymetli özelliği faal gürültü engelleme özelliğinin bulunmasıydı. Bu incelemeye konuk olan eser ise kulak içi olarak tabir edebileceğim Apple’ın AirPods gibisi bir kulaklık olan Anker Soundcore Liberty Air.

Anker Soundcore Liberty Air inceleme!

Küçük ve kompakt bir eser olan Libetry Air, biri sağ ve başkası sol olmak üzere iki kulak içi kulaklıktan oluşan bir set. Kutusundan birebir vakitte şarj için de kullanılan küçük bir taşıma çantası çıkan kulaklık setini bu çanta sayesinde şarj edebiliyorsunuz.

Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan kulaklığın beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor. Bana teste gönderilen kulaklık siyah renkli modeli. Gürültü engelleme (telefon görüşmelerinde) ve stereo bilhassa çift mikrofonu bulunan kulaklık seti, tek şarj ile 5 saate kadar kullanım sunuyor. Küçük çantası ile bu kullanım mühleti 20 saate kadar çıkıyor. IPX5 standardında suya ve tere sağlam olan kulaklığın şoförlerinin Grafen ile kaplı olduğunu belirteyim.

Anker Soundcore Liberty Air kullanım deneyimi

Kulaklığın heyetimi epey kolay: iOS ya da Android uyumlu telefonunuz ile bir defa eşleştiriyorsunuz. Akabinde kulaklığı kutusundan çıkardığınızda (telefonunuz Bluetooth özelliği açıksa) otomatik olarak temas sağlanıyor.

Gerek kulaklığın, gerek şarj ve taşıma çantası (ya da kutusunun) ve hatta eser kutusunun materyal kalitesi üst seviyede tutulmuş. Ucuz Çin malı tahlillerdeki üzere bir materyal kalitesi yok. Bilhassa şarj kutusunun materyal kalitesini çok beğendiğimi belirteyim. Köşeleri ziyadesiyle yuvarlatılmış diktörtgen prizması biçimindeki kutu, içine yerleştirilen kulaklıkları tam alacak halde tasarlanmış.

Bu ortada merak edenler için söyleyeyim: Kulaklıkları farklı başka da yani tek tek de kullanabiliyorsunuz. Ek olarak sağ kulaklığa bir defa dokunduğunuzda müzik ya da görüntünün durdurulduğunu belirteyim. Sol kulaklığa dokunduğunuzda ise (Android için) Google Asistan faal hale geliyor. Yani kulaklıkların üst yüzeyi dokunmaya hassas.

Anker Soundcore Liberty Air ses kalitesi (müzik ve filmlerde) nasıl?

Kablolu kulaklıkları sevmeyen ve uzun yıllardır Bluetooth kulaklık kullanan biri olarak Libery Air‘in sunduğu tecrübeden şad kaldım. Ses kaliteli bilhassa müzik dinlerken ve sinema izlerken çok yeterli. Tizler ve basların istikrarlı olduğunu belirteyim. Biri başkasına nazaran çok baskın değil. Grafen kaplamasının ses kalitesine olan tesirini hissedebiliyorsunuz.


Anker Soundcore Liberty Air ses kalitesi (telefon görüşmelerinde) nasıl?

Kulaklığın müzik ve sinemalarda ses kalitesini çok beğendim. Lakin telefon görüşmelerinde tıpkı biçimde beğendiğimi söyleyemem. Sessiz ortamlarda kulaklık yapılan telefon görüşmelerinde bir sorun yok. Lakin biraz gürültülü ortamlarda seste önemli ıstıraplar oluyor. Bu eseri inceleme sırasında toplumsal medyadaki takipçilerime de niyetlerini sormuştum. Misal tenkitler gelmişti. Ben de vakit zaman bu meşakkatleri yaşadım. Anker hoş bir eser yapmış lakin telefon görüşmelerinde ses kalitesi biraz daha artırılmalı.


Anker Soundcore Liberty Air ses izolasyonu nasıl?

Anker Soundcore Liberty Air sesi dışarı veren bir kulaklık değil. Telefonda dinlediğiniz müziği sonuna kadar açsanız da dışarı fazla bir ses gitmiyor. Öte yandan kulaklığın ses izolasyonu da bu biçim bir eser için kâfi. Lakin etkin bir gürültü engelleme özelliği olmadığından dış sesleri de olması gerektiği kadar duyuyorsunuz.

Ben yaptığımız denemelerde kulaklığın kulağımdan düşmediğini gördüm. Yani kulakta idareten duran bir eser değil. Ayrıyeten kutudan farklı kulak delikleri için farklı boyutlarda kauçuk modüller da çıkıyor. Bunları değiştirerek kendi kulağınıza uydurmanız da mümkün.

Anker Soundcore Liberty Air pil ömrü nasıl

Kulaklığı yaklaşık bir ay boyunca etkin olarak kullandım. Pil ömrü hakikaten beni kendine hayran bıraktı. Kulaklığı hiç çantasına koymasanız bile 5 saate yakın kullanım sunuyor. Bu minik çantaya ya da kutuya koyarsanız otomatik olarak şarj ettiği için (çantaya entegre bir pil var) 20 saate ulaşan bir pil ömrü oluyor. Ben pratik hayatta bu 20 saatin yaklaşık olarak 3 hafta kullanıma denk geldiğini gördüm. Ben ortalama günde 30 dakika kulaklık kullanarak bu müddete ulaştım. Daha fazla ya da daha az kullanarak süreyi artırmak ve azaltmak sizin elinizde.


Anker Soundcore Liberty Air taşıma kutusu nasıl şarj oluyor?

Ürünle bir arada verilen taşıma kutusu microUSB irtibatı üzerinden şarj oluyor. Kutunun üzerinde üç evreli bir LED var. Üç LED de yandığında pilin şarjının tam olduğunu anlıyoruz. Hiç ışık yanmazsa haliyle pilin bittiğini anlıyoruz. Kulaklığın diğer bir şarj prosedürü olmadığından bu kutuyu kaybetmemenizi öneriyorum.


Anker Soundcore Liberty Air Türkiye fiyatı

Kulaklığın ben bu testi yaptığımız Haziran 2019 itibariyle fiyatı 490 TL idi. Bu kalite ve özelliklere sahip bir eser için makul bir fiyat olduğunu söyleyebilirim. ABD fiyatı 100 dolar civarında olan kulaklığın Türkiye fiyatının daha uygun kaldığını da belirteyim.

Sonuç olarak kulaklıkların ses kalitesini çok beğendim. Pratikliği ve materyal kalitesi de benden tam puan aldı. Lakin telefon görüşmelerinde Anker‘in biraz daha çalışması gerekiyor.

BEĞENDİM

 • Şarj ömrü
 • Kaliteli malzeme
 • Kolay kullanım


BEĞENMEDİM

 • Telefon görüşmelerinde ses kalitesi daha düzgün olabilir


Anker Soundcore Liberty Air teknik özellikleri

 • Bluetooth 5.0 dayanaklı kulaklık
 • Dual Mikrofon
 • Gürültü Engelleme özelliği
 • Tek şarj ile 5 saate kadar kullanım süresi
 • Şarj kutusu ile 20 saate kadar kullanım
 • Stereo sesli görüşme
 • IPX5 standardında suya ve tere dayanıklı
 • Beyaz ve Siyah renk seçeneği
 • iOS ve Android uyumlu
 • Grafen kaplı sürücü
 • KDV dahil 490 TL
Başa dön tuşu