Başka pasaporta IMEI kayıt dönemi resmen bitti!

Bu ayın birinci haftasında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle telefonlar için iki katına çıkarılarak yüzde 50 düzeyine ulaşan ÖTV vergisinden sonra, öbür pasaporta IMEI kayıt periyodunun biteceğinin açıklanması büyük reaksiyon toplamıştı.

Resmi Gazete’deki kararın altında “15 gün sonra yürürlüğe girer” sözü yer alıyordu. Bu nedenle ay sonuna kadar müddeti olduğunu düşünen beşerler son günlerde pasaport arayışına girerken, bugün itibariyle yasa yürürlüğe girdi.

Başka pasaporta IMEI kayıt yasağı yürürlükte!

Artık IMEI kaydı yapılan telefonlar yalnızca o pasaport sahibinin ismine kayıtlı olan çizgiler ile çalışacak. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, sizin pasaportunuza kayıtlı olan bir telefon, kardeşinizin ismine kayıtlı bir sınır ile çalışmaz.

Şu anda e-Devlet üzerinden IMEI kaydı yapan kullanıcılara, aygıtın yalnızca pasaport sahibine ilişkin çizgilerde çalışacağına dair ikaz yapılıyor. Mevzu ile ilgili ” 29/05/2019 ve öncesinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş evrakı olan bir aygıt kayıt süreci için iki takvim yılı geriye dönük tarama yapılacak ve aygıt kaydı yoksa kaydedilebilecek. ” sözüne yer veriliyor.

Aynı vakitte 2 yılda bir olan telefon kaydettirme hakkı 3 yıla çıkarıldı. Yurt dışından telefon alıp pasaport kaydı yaptıran vatandaş bundan sonra bir sonraki alımını 3 yılı doldurmadan yapamayacak. Bu mühlet dolmadan yeni bir telefon için IMEI kaydı yapmak isteyenlerin, eski telefonun IMEI kaydını silmesi gerekecek.

Başa dön tuşu